čtvrtek 1. března 2018

ZelňačkaDneska jsem vařila zelňačku....musí jí být vždy plný hrnec, protože ji všichni máme rádi a hlavně bude jídlo i na zítra :-)...po jedné dřívější nemilé zkušenosti, kdy se mi udělaly hrudky jsem si systém přípravy trochu vychytala... :-) Možná je to pár úkonů navíc, ale jistota je jistota....

Zelňačka...
1 sáček kysaného zelí /mám ráda to z Otic/
3 cibule
2 nožičky kvalitní klobásky...fakt na nich hodně záleží :-)
1 kelímek smetany
4 střední brambory
hladká mouka
olej,Alnatura bujón,sůl,celý pepř,kmín,paprika,bobkový list,případně trošku cukru

Zelí dám do cedníku, propláchnu a pokrájím na drobnější kousky...Dám do většího hrnce, zaliju vodou, přidám 2 kostky bujónu, posypu hladinu vody celým kmínem, přidám 5-6 kuliček celého pepře a 2-3 bobkové listy.
Občas promíchám a vařím, až je zelí měkké.
Na pánvi orestuju klobásu dozlatova a dám bokem.Do polévky ji dávám až nakonec...
Oloupu a nakrájím si 4 brambory na drobné kousky a vařím zvlášť v osolené vodě...nedávám vařit do zelí, protože by nezměkly. :-)
Sliju vodu a brambory přidám do zelí.
Nakrájenou cibuli orestuji na oleji ve vyšším hrnci a zapráším moukou a míchám do zlatohněda....přes sítko přilívám do cibule s moukou vodu ze zelí, a míchám, aby se mouka rozpustila.Potom teprve vracím zpátky do zbytku polévky, přidám smetanu, sladkou papriku, dochutím solí, přídadně troškou cukru, pokud se zdá příliš kyselá....Nakonec dám orestovanou klobásku :-)
Žádné komentáře:

Okomentovat