pátek 18. září 2015

Velká prázdninová výzva - finálový úkol :-)

Krásný pátek vám všem.
Možná jste si v létě všimli, že jsem se účastnila Velké prázdninové výzvy.
http://vyzva.kucharkaprodceru.cz/

Teď je tady finálový úkol a já, spolu s dalšími soutěžícími, mám tu čest být u toho.
Úkol nebyl vůbec jednoduchý, jeho znění vám sem zkopíruju přímo ze stránek Kuchařky pro dceru:


ZADÁNÍ ÚKOLU

Vytvořte jedno jídlo (tedy jeden chod, nikoli celé menu) podle následujících podmínek. Vaším výstupem by měla být fotografie hotového jídla na vašem domácím stole a recept.


1. Deset finálových surovin:

Vepřová pečeně s kostí (jak s kostí naložíte je jen na vás, nakonec nemusí být na talíři)
Slanina nebo špek
Mrkev
Čerstvé zelí
Jablko
Cuketa
Švestky (čerstvé nebo sušené)
Tymián (čerstvý nebo sušený)
Libovolný mléčný výrobek včetně mléka, smetany, zakysané smetany, jogurtu nebo sýra
Libovolná semínka nebo oříšky

Za každou surovinu z tohoto seznamu, kterou smysluplně využijete, dostanete 1 bod. Nemusíte použít všechno a můžete si naopak přidat cokoli dalšího.
Jak vidíte, pokud jste o prázdninách trénovali, teď se vám to vyplatí. Máte tu maso s kostí, máte tu čerstvou bylinku, máte tu tři druhy zeleniny téměř v barvách trikolóry, z toho jedna je opěvovaná cuketa.

2. Deset součástí vaření:

 
Zadělávání
Mixování
Mletí, drcení, rozemletí
Použití cedníku
Použití ruční metličky
Nakrájení na tenké nudličky
Vaření na páře
Použití škrabky jinak než k čištění
Použití papírového kornoutku
Pěkná úprava stolu (svíčky nejsou podmínkou)


Za každou součást postupu, kterou smysluplně zařadíte, dostanete 1 bod. Nemusíte tedy použít všechno (ono to stejně velmi pravděpodobně a úmyslně ani nejde) a můžete si přidat cokoli dalšího.


A jak jsem si s úkolem poradila? Nakonec jsem, myslím, smysluplně využila všechny suroviny i všech deset součástí vaření a moc jsem si to užila...

Pojala jsem to ve stylu voňavé podzimní pečeně. Výsledek mě mile překvapil a pokud vás zajímá, jak jsem se s tím poprala,tady je recept a postup přípravy.


******************************

Šťavnatá podzimní pečeně s švestkovým zadělávaným zelím a barevným knedlíkem


Hned v úvodu se vám přiznám. Ačkoli nejsem v kuchyni tak úplný začátečník, nikdy jsem pečeni nepekla. Myslím tím pečeni vcelku.

Doma ji nikdo nepožadoval, a když jsem náhodou dávala kus masa do trouby, byly to plátky krkovice nebo kuřecích prsou.


Když jsem před pár dny četla suroviny k finálovému úkolu, říkala jsem si, že to je asi osud a že už ji konečně musím zkusit upéct.

To jsem ještě netušila, že mi tento den zůstane hluboko vrytý v paměti.

Nejdřív jsem prožila celkem humornou chvilku, když jsem v řeznictví vysvětlovala, na co že chci tu kotletu. Na pečení? Ale jděte…
Trvalo mi hezkou chvíli a trochu vysvětlování, než jsem si konečně hrdě nesla kus masa s vytouženou kostí a trochou tukové vrstvy nahoře.

Doma jsem potom tápala při přípravě červeného zelí. Opět to bylo moje poprvé. Načteno jsem měla, ale v podstatě jsem jen tak matně vzpomínala, jak by asi mělo chutnat. Červené zelí totiž běžně nedělám. 
Nakonec jsem nemohla uvěřit tomu, že to může být tak dobré.

Poslední bylo dobrodružství s knedlíky. Přibližně jsem měla představu, co by v nich mělo být a jak by měly vypadat, ale vůbec jsem si nebyla jistá, jestli moje milé tenisáky vydrží pohromadě, natož jestli budou chutnat.
Takže když při večeři poslouchala, jak manžel chválí a jak mu chutná, věděla jsem, že to šlápnutí do neznáma mělo cenu. Celá „Velká prázdninová výzva" měla cenu.



Takže pokud chcete prožít taky takové malé soukromé vítězství sama nad sebou, čtěte dál…


Šťavnatá vepřová pečeně 


(recept jsem našla na webu Kuchařka pro dceru Jany Florentýny Zatloukalové)
https://www.kucharkaprodceru.cz/veprova-pecene-recept/

3-4 porce

Suroviny

* 1,2 kg pečeně s kostí (kotletu si necháme ještě u řezníka vykostit a kosti si ponecháme)
* sůl
* 2 lžíce sádla
* 2 velké nebo tři menší cibule
* 2 stroužky česneku
* ½ lžičky celého kmínu
* 2 lžíce másla
* 1 lžíce hladké mouky 


Postup:


1. Pokud přinesete pečeni domů a plánujete péct až druhý den, naložte ji do solného roztoku. Připravíte ho z 500ml vody a 5 g soli. Maso vložíte do nádoby , která tvarem a velikostí odpovídá velikosti masa. Mělo by být celé ponořené do roztoku. Necháte odpočívat v lednici do druhého dne. 

2. Druhý den rozehřejte troubu na 220 stupňů. Kosti vytáhnete z lednice, omyjete, usušíte, potřete trochou oleje a soli a dáte péct do pekáčku asi na 20-30 minut. 

3. Maso osušte papírovou utěrkou. Pokud na povrchu zbyla tuková vrstva, nařežte ji v centimetrových rozestupech. Pozor, ať zbytečně nenařežete i svalovinu. Do zářezů nasypte špetku soli.
Potom maso svažte do úhledného válečku. V podstatě to můžete udělat jakkoli, důležité je aby drželo tvar. Maso si zvažte.
Oloupejte cibuli, přepulte a nakrájejte na plátky. Česnek taky oloupejte, rozmáčkněte nožem a nasekejte nahrubo.


4. V tuto chvíli by už měla být cítit vůně pečených kostí, pokud už se vám zdají opečené. Pekáček vytáhněte ven z trouby a snižte teplotu na 150 stupňů.

5. Svázané maso potřete sádlem. Kolem dokola ho jemně osolte a okmínujte.
Zprudka rozehřejte prázdnou pánev a jakmile je horká, vložte do ní maso. Ztlumte žár plotýnky a postupně maso opékejte bez zvedání z každé strany asi přibližně tři minuty. Opečené maso vyjměte na talíř.


6. Do prázdné použité pánve dejte cibuli a česnek, trochu zmírněte žár plotýnky , posolte velkou špetkou soli a nechte asi tři minuty za občasného promíchání změknout a rozpustit přípečky ze dna. Pokud se nechtějí rozpustit, přidejte dvě lžíce vody. 

7. V pekáčku narovnejte kosti tak, abyste z nich udělali pomyslné lůžko pro pečeni. Na ně rozprostřete zeleninu a položte maso.
Do prázdné pánve nalijte malou sklenku vody, asi 150 ml a nechte ji trochu ohřát. Přilijte ji opatrně do pekáčku s masem. Pozor, ať se vám nevyplaví cibule z masa.
Dejte do trouby a pečte 5 minut.


8. Snižte teplotu v troubě na 120 stupňů a pečte asi ještě hodinu a čtvrt, podle velikosti masa. Kilová pečeně potřebuje asi 1,5 hodiny.
Já jsem měla 800 g pečeně, takže mi stačil kratší čas.
Občas přelijte vypečeným tukem.


( P.S. Pokud budete dělat celý recept i se zelím a knedlíky, tak nyní je ta pravá chvíle na jejich přípravu. Recept najdete o pár řádků níž.)

9. Jakmile je maso upečené, vypněte troubu, maso přendejte na talíř a nechte stát ve vypnuté troubě.
Tekutinu z pekáčku slijte přes cedník do nějaké nádoby, ze které se vám bude pohodlně nalévat do hrnce.
Cibuli nechejte v cedníku.


10. V kastrůlku rozpusťte máslo a zasypte ho moukou. Stále zvolna míchejte. Mouka nejdříve zpění, pak pěnění ustane a po chvíli začne jíška zlátnout. V této chvíli dávejte pozor a míchejte, ať se zespod nezačne připalovat.
Jakmile má krásnou zlatou barvu, zalijte ji třetinou tekutiny z pekáčku.
Stále prošlehávejte metličkou a přilijte i zbytek tekutiny, míchejte dál, aby se nevytvořily hrudky.
Přiveďte k varu a případně ještě trochu zřeďte studenou vodou na takovou konzistenci, jak hustou chcete výslednou omáčku mít. Dosolte, aby vám byla chuť příjemná.
Přidejte všechnu cibuli z cedníku a zvolna vařte asi 20 min.
Občas promíchejte, aby se vám omáčka nezačala připalovat.


11. Provařenou omáčku rozmixujte a poté ještě proceďte. Naposledy osolte podle potřeby.

12. Vyndejte maso z trouby. Pokud pustilo trochu šťávy, klidně ji přilijte do hotové omáčky.
Z masa sejměte provázek a nakrájejte na plátky. Zbytek nechte vychladnout vcelku.


Podávejte s jakoukoli přílohou.

Já jsem zvolila švestkové zadělávané zelí a cuketový knedlík.


Švestkové zadělávané zelí

Tahle verze mi připomněla staročeskou hostinu. Sladkokyselá chuť a přitom jemnost přidaných jablíček tohle zelí pozdvihla o třídu výš. Chutnalo všem a to je prostě pro kuchařku největší odměna.

3-4 porce

Suroviny:


1 menší hlávka červeného zelí
1 větší nebo 2 malé jablka
hrst sušených švestek
1 středně velká červená cibule (nemusí být nutně červená)
2 lžíce másla
1 lžíce hladké mouky
sůl
1 čajová lžička kmínu
vinný ocet
krystalový cukr, použila jsem třtinový


1. Zelí nakrájejte na tenké nudličky, dejte do většího hrnce, osolte velkou špetkou soli a posypte kmínem.
Zalijte vodou asi do tří čtvrtin povrchu zelí, přidejte čajovou lžičku vinného octa, aby zelí nezešedlo a vařte asi 20 min.


2. Nakrájejte si na kousky sušené švestky, cibulku na drobné kostičky, jablko oloupejte a škrabkou vyrobte tenké plátky, které ještě nožem přeřízněte.

3. Zelí ochutnejte, a pokud je měkké, slijte ho přes cedník, pod který si připravíte nádobu na zachycení slité „fialové“ vody. Nemusíte nechávat úplně všechnu, použijete asi třetinu (200ml).

4. Ve větším kastrůlku, klidně i v tom, co jste opláchli od zelí , si vzpěňte na kousku másla cibulku, nechejte trochu zezlátnout a vsypte švestky a jablka. Restujte přibližně dvě minuty, až se ovoce krásně rozvoní a
odstavte z plotny.



5. V malém kastrůlku rozpusťte máslo a zasypte lžící hladké mouky, míchejte, až vznikne světle hnědá jíška.
Do jíšky pomalu přilévejte vodu ze zelí,  stačí 150 ml. Zbytek si nechejte na případné rozředění, kdyby vám omáčka příliš zhoustla.
Míchejte, aby se nevytvořily hrudky a povařte na mírném plameni asi 20 min.


6. Hotovou omáčku přeceďte přes cedník do hrnce se švestkami a jablky. Nemusíte ji použít všechnu, jen tolik, aby se vám hustota zdála celkově příjemná. Vraťte zpátky zelí z cedníku a promíchejte.

Někdo má rád více zadělávané, jiný trochu přírodnější. Já jsem použila asi polovinu celkového množství fialové omáčky.

7. Nakonec ještě hotové zelí zjemněte malou lžičkou másla, dosolte, přidejte trochu třtinového cukru a kapku octa podle chuti.


  Barevný cuketový knedlík s mandlemi


Nezastírám, že jsem si díky finálovému úkolu recept trochu nevylepšila. Ale podle reakcí okolí jim tam právě chutnaly mandličky, které krásně křupaly, anglická slanina, mrkev a bylinky udělaly knedlíky pěkné i na pohled a prostě, nejvíc obávaná část oběda se stala nejpovedenější a musela jsem slíbit, že je budu dělat častěji. 

Asi 18 menších knedlíků


 Suroviny

 5 rohlíků
250 g hrubé mouky
2 vejce
hrst mandlových třísek
250 g cukety
½ mrkve
100g anglické slaniny
nasekaný tymián a petrželka (cca 2-3 snítky od každého)
sůl (necelá čajová lžička)
špetku prášku do pečiva (na špičku čajové lžičky)


1.Připravte si suroviny.

*Rohlíky nakrájejte na drobné kostičky.

*Odvažte si mouku a v jiné misce rozšlehejte vejce.

*Mandlové třísky nasucho opražte na pánvi.(Pražila jsem mandle z celého 100g  balení, zbytek jsem použila do jogurtu, je to vynikající)
Míchejte, aby se nepřipálily. Až začnou zlátnout a vonět, dejte do hmoždíře a trochu roztlučte.


*Omytou cuketu i se slupkou nahrubo nastrouhejte na hrubém struhadle.

*Očištěnou mrkev škrabkou nakrájejte na plátky a ty ještě na drobné kostičky.
*Slaninu pokrájejte na drobné kousky.

*Z tymiánu a petrželky otrhejte lístečky a nakrájejte nadrobno.

2. Do většího hrnce dejte na dno vodu, vložte cedník, na který vystřihněte kolo z pečícího papíru. Velikost zvolte podle průměru cedníku. Zapněte plotýnku na střední stupeň a přikryjte poklicí.

3. V míse smíchejte všechny tuhé suroviny, přidejte sůl, vejce a prášek do pečiva. Nelekejte se, pokud se vám bude zdát směs příliš suchá a nic do ní nepřilévejte. Pokud jste dodrželi uvedené množství, slibuju, že bez problémů vytvarujete rukama ze směsi super tenisáky. Já jsem je nakonec dělala malinko menší.

4. Pokud vaří voda v hrnci, opatrně naskládejte knedlíky na pečící papír do cedníku, přikryjte poklicí a vařte 20 min.

5. Po uvaření propíchejte knedlíky párátkem, aby z nich vyšla pára a vlažné je potřete máslem.





Žádné komentáře:

Okomentovat